Fullmäktige 29 augusti 2022
Videoinspelning (två delar) från kommunfullmäktiges sammanträde. Filmens undertext är automatiskt genererad och kan innehålla fel.
Del 1
Starttid | Ärende |
---|---|
0:00:30 | Interpellation: Hur blir det med de beslutade resursgrupperna inom skolan? Anders Norqvist (L) |
0:45:20 | Interpellation: Varför har inte Umeå kommun anslutit sig till IVO:s placeringsstöd HVB och stödboenden? Davis Kaza (AP) och Patrik Brännberg (AP) |
1:11:05 | Ny förbundsordning: Samordningsförbundet Umeåregionen |
1:11:50 | Avtalssamverkan i Umeåregionen inom livsmedel och miljö- och hälsoskydd |
1:12:35 | Valärenden, avsägelser och anmälningsärenden |
1:15:40 | Motion 29/2021: Upphandla barn och ungdomspsykiatriska utredningar; Igor Hell (M) |
2:11:35 | Motion 30/2021: Starta ett kommunalt hem för vård eller boende; Gudrun Nordborg (V) |
2:35:25 | Motion 32/2021: Försörjningsstöd för medlemskap i Hyresgästföreningen; Gudrun Nordborg (V) och Ellen Ström (V) |
Del 2
Starttid | Ärende |
---|---|
0:01:15 | Kommunrevisionen informerar |
0:09:40 | Motion 33/2021: Inför kommunala trygghetsvärdar i Umeå; Maria Nilsson (SD) och Christina Sjödin (SD) |
0:43:50 | Motion 2/2022: Kompensation för extra insatser under pandemin; Anna-Karin Sjölander (C) |
1:33:00 | Motion 4/2022: Avbryt vänortssamarbetet med ryska Petrozavodsk; Anders Ågren (M) |
2:06:20 | Motion 6/2022: Solidaritet med krigsdrabbade folk; Bore Sköld (V) |
2:26:00 | Fråga: Hur ska handlingsplanen mot våld implementeras? Gudrun Nordborg (V) |
2:37:35 | Fråga: Språktester inom äldreomsorg och hemtjänst; Anders Ågren (M) |
Mer information
Mötesbok/handlingar för kommande/senaste möte
Protokoll och föredragningslistor
Vad är en motion?
En motion är ett förslag från en ledamot i kommunfullmäktige. En motion bereds av berörd verksamhet innan den kommer till kommunfullmäktige för beslut. Kommunfullmäktige tar alltid ställning till förslaget i en motion, men det kan ta tid innan kommunfullmäktige tar beslut, om utredning och beredning är omfattande. Kommunfullmäktige bör fatta beslut senast ett år efter att motionen har väckts.
Vad är en interpellation?
En interpellation är en fråga från en ledamot i kommunfullmäktige till ordförande i en nämnd, till en fullmäktigeberedning eller till en förtroendevald i övrigt. Interpellationer ska handla om något som hör till kommunfullmäktiges, en nämnds eller en fullmäktigeberednings handläggning. Interpellationer får inte handla om myndighetsutövning mot enskild. Interpellationer ska ha ett bestämt innehåll och en motivering. De bör bara ställas i ärenden som är av större intresse för kommunen. Till skillnad från en vanlig fråga får andra ledamöter också delta i debatten, tillsammans med den som frågar och svarar.
Vad är en fråga?
En fråga kan ställas av en ledamot i kommunfullmäktige till ordförande i en nämnd, till en fullmäktigeberedning eller till en förtroendevald i övrigt. Frågor ska handla om något som hör till kommunfullmäktiges, en nämnds eller en fullmäktigeberednings handläggning. Frågor får inte handla om myndighetsutövning mot enskild. Frågor är avsedda att ställas i ganska okomplicerade ärenden, det är ett helt enkelt ett sätt att få information i en sakfråga. Till skillnad från en interpellation får bara den som frågar och svarar delta i debatten, inga andra ledamöter.