Stäng

Nationell standardisering av verksamhetssystem

SKR (Sveriges kommuner och regioner) har skickat ut ett erbjudande till landets alla kommuner om att delta i ett initiativ för standardisering av verksamhetssystem för socialtjänsten. Umeå kommun har tackat ja.

Vad?

En nationell standardisering av verksamhetssystem för socialtjänsten.

Varför?

När Sveriges kommuner går ihop och upphandlar system med samma krav, ställer in system på samma sätt och använder samma termer och begrepp i systemet uppstår flera positiva effekter, bland annat:

  • Frigjorda resurser genom minskat arbete vid upphandling
  • Minskade utbildningsbehov genom lättare samverkan mellan organisationer
  • Lättare att ta fram och jämföra statistik mellan kommuner
  • Större förmåga att integrera IT-system med varandra genom mer lika språk i processer i system och mellan kommuner

Hur?

Initiativet innebär att kommunerna tillsammans ställer samma krav på leverantörerna som skapar systemen. Det innebär också att kommunerna använder samma termer och begrepp i systemen.

Äldreomsorgen har tillsammans med Stöd och omsorg tackat ja till att delta.

Deltagandet innebär att kommunen kommer att använda sig av det material som SKR skapar och använda dem i sin upphandling och införande av nytt processtöd. Deltagandet innebär också att kommunen ska konfigurera och anpassa systemet på ett standardiserat sätt. Lokala avvikelser utefter kommunens behov är tillåtet.

Mer information: Standardisering av verksamhetssystemen för socialtjänsten | SKR Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

Mål: Frigjorda resurser genom minskat arbete vid upphandling av processtöd, minskade utbildningsbehov, lättare att jämföra statistik mellan kommuner. 

Involverade verksamheter: Äldreomsorgens digitaliseringsenheten, Stöd och omsorg.

Budget: Inom befintlig budgetram.

Start- och sluttid: 2026-2028

Strategier: Samarbeta, digitalisera

Sidan uppdaterades