park

Gator och parker

Gator och parker planerar för, bygger och förvaltar gator och vägar, parker, gång- och cykelvägar, industrispår, broar, torg och övriga allmänna platser i kommunen. Verksamheten budgeterar, planerar och upphandlar eller beställer drift och underhåll av dessa områden.

Vi har även ansvar för upplåtelse av mark, grävningstillstånd, torghandel och offentliga toaletter. Gator och parker består av tre områden: planering och projekt, gatudrift och parkdrift. Läs mer om oss här! Öppnas i nytt fönster.

Praktik, examensarbete och uppsats

Vi välkomnar ansökningar från studerande inom bland annat följande utbildningar och ämnesområden:

  • Landskapsarkitekt/annan utbildning vid SLU
  • Trafikplanerare
  • Landskapsingenjör, YH-utbildningar och vuxen- och gymnasieutbildningar.
  • Trafikingenjör
  • GIS-ingenjör

Förslag på ämnen

Vill du skriva en uppsats eller göra ditt examensarbete med stöd av vår kunskap och erfarenhet? Vi tar gärna emot dina förslag på examensarbeten eller uppsatsämnen som kan bidra till Umeå kommuns utveckling. Nedan följer några förslag på områden som kan vara intressanta för oss:

  • Hållbar stadsutveckling
  • Resurseffektivitet
  • Medborgarperspektiv
Sidan uppdaterades