%203%20nov.%20%20Keramiko%CC%88ra-Sockenv.%20Foto%20Ellinor%20Johansson.jpg)
Kreamiköra Foto: Ellinor Johansson
Arkeologiska fynd som skriver om Skandinaviens historia
Jans Heinerud 1:e antikvarie/Arkeolog föreläser om fyndigheterna vid bygget av västra länken.
Datum: 3 november
Tid: 14.00 – 15.00
Lokal: Multisalen, plan 4
Gratisbiljetter släpps 20 oktober hämtas/bokas i Vävens kulturreception tel. 090-16 33 10 eller klicka här på för att köpa på tickster (tillkommer admin avgift på 10 sek)
Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.
Trafikverkets byggande av Västra länken i Umeåprojektet innebar flera års arbete med arkeologiska utgrävningar och analyser med uppseendeväckande resultat.
- Vi visste att människor har bott i området för Västra länken sedan landet steg upp ur havet, men ingen av oss var förberedda på de enorma mängderna fynd, den tydliga tidslinjen och framför allt fynden som ikullkastar det vi lärt oss på historielektionerna, säger Nina Karlsson som är sektionschef på Trafikverket.
- Vi har gjort helt unika fynd som innebär att bilden av hur Norra Sverige och Skandinavien befolkades hamnar i en helt annan dager, säger Jans Heinerud, 1:e antikvarie och arkeolog, samt ansvarig för utgrävningarna som genomfördes av Västerbottens museum.
Hör om hur en helt ny bild över människornas tillvaro i Umeåregionen under förhistorisk tid tecknats genom fynd av små jaktstationer från stenåldern vid den dåtida havsranden till stolpbyggda bronsålderhus där odling och djurhållning förekommit.
Föreläsningen streamas också här på vår hemsida Digitala föreläsningar - Umeå kommun
Länk till annan webbplats.