Evenemang

Vad är på gång?

Är du arrangör?

  • Förundran

    Eva Gerhardsson ställer ut fotografier om att se och förundras.
    09:00-20:00
  • Ris och ros

    Carola Wiklund ställer ut grafiska tryck på Sävarbiblioteket den 3-31 mars.
    09:00-20:00
  • The Goddess Returns – Protect the Earth

    I en tid där klimatförändringar och miljöförstöring utmanar vår värld, vänder vi oss i den här utställningen till konsten för att utforska en kraftfull filosofi: ekofeminismen. Här möts mytologi, modern aktivism – och konst!
    11:00-19:00
  • Fångad - kvinnan bakom brottet

    I utställningen möter du kvinnor som hamnade framför polisens kamera mellan 1850 och 1920. Hur hamnade de där?
    11:00-19:00
  • Art and Truth-Telling

    Vad räknas som sanning? På vilka sätt kan konsten vidga språket för sanning och processerna för sanningssägande? Art and Truth-Telling [Sanningar genom konsten] uppmärksammar Sanningskommissionen för det samiska folket på den svenska sidan av Sábmie. Med vuöllie [jojk], duöjjie [samisk slöjd], teckning, installation, arkitektur och glaskonst lyfter utställningen konstens roll i formulerandet av personliga och kollektiva sanningar.
    12:00-17:00
  • Sara Granér / Räls oss ifrån ondo

    Sara Granérs färgstarka bildspråk och karaktäristiska fabeldjur har flyttat ut ur teckningarna och samlats kring en absurdistisk modelljärnväg. Mattor i tuftat garn möter svetsat skrot och keramik i en lekfull installation som för tankarna till ett samhälle betraktat från ovan.
    12:00-17:00
  • AI and the Paradox of Agency

    Vem har makten när AI tar plats i våra liv? AI and the Paradox of Agency [AI och handlingsmaktens paradox] presenterar nya verk av internationella konstnärer, från interaktiva spel och installationer till skulptur och en drönarläst handmålad textil.
    12:00-17:00
  • Årets svenska bilderbok / Var är mitt ägg?

    Var är mitt ägg? undrar en stilig höna vars ägg plötsligt har fått ben och spatserat iväg i blindo. Det har råkat ramla ner i ett hål i marken, där det tar sig fram genom mörka tunnlar och möter både farliga och snälla djur: en grävling, ett gäng kaniner, en orm, rävungar och en ödla... Samtidigt letar hönan oroligt vidare ovan jord.
    12:00-17:00
  • Bebisramsor

    Bok- och ramsstund för bebisar
    13:30-13:45
  • After school på Holmsunds bibliotek

    Kom och spela nya brädspel och kortspel och ta del av ett boktips eller två! För dig som går i årskurs 4 och uppåt.
    15:00-16:30
  • Awakening - Elin Berge

    Fotografen Elin Berge följde och fotograferade kvinnor i en löst sammansatt rörelse med en tro på ett andligt feminint uppvaknande under två års tid. Resultatet blev boken Awakening.
    18:00-19:00
  • Förundran

    Eva Gerhardsson ställer ut fotografier om att se och förundras.
    09:00-18:00
  • Sagoklubben

    Sagostund för barn
    10:00-10:30