Ledighetsansökan

Grundskolan

Du som vårdnadshavare ansöker om ledighet för ditt barn i systemet Skola24. För att ansökan ska hinna behandlas ska ansökan ha kommit in senast 14 dagar innan önskad ledighet.

Rektor beslutar efter individuell prövning. Det är ingen självklarhet att ansökan beviljas. Om ansökan om ledighet gäller över 10 dagar krävs synnerliga skäl.

Ledighetsansökan för heldag

Gör ledighetsansökan i Skola24 på webben via www.umea.se/skolportal.
Det går inte att göra ledighetsansökan i appen.

Ledighetsansökan, manual Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

Ta kontakt med skolan om du inte kan logga in i Skola24.

Ledighetsansökan för del av dag

Vid behov av att söka ledighet för del av dag, kontakta klasslärare/mentor.

Rätten till utbildning utgår enligt skollagen från barnet/eleven. Det innebär att det inte finns någon rättighet att få ledighet beviljad.

Ledighet upp till 10 dagar

En elev får beviljas kortare ledighet för enskilda angelägenheter (skollagen 7 kap. 18§). Ett beslut om ledighet ska grundas på en samlad bedömning av elevens situation. Bland de omständigheter som normalt bör beaktas kan särskilt nämnas frånvarons längd, elevens studiesituation, möjligheterna att på olika sätt kompensera den förlorade undervisningen samt hur angelägen ledigheten är för eleven.

Rektor beslutar

Det är rektor som beslutar om ledighet efter individuell prövning av elevens skolsituation. Rektor får inte uppdra åt någon annan att fatta beslut om ledighet som avser längre tid än tio dagar.

Rektor beslutar efter individuell prövning. Det är ingen självklarhet att ansökan beviljas.

Ledighet längre än 10 dagar – kräver synnerliga skäl

För att ledighet längre än 10 dagar ska kunna beviljas krävs synnerliga skäl, vilket är ett högt ställt krav. Att till exempel åka på utlandssemester med sin familj, är inte att anse som synnerliga skäl. För detta krävas i sådana fall att resan är synnerligen viktig för eleven av något annat skäl. Det kan exempelvis handla om en familj som genomgått en stor kris och behöver göra en resa tillsammans. Många gånger kan detta behöva styrkas av någon annan än vårdnadshavarna, exempelvis läkare, psykolog eller kurator.

Läs mer om anmälan om anmälan om skolpliktens upphörande eller ansökan om att fullgöra skolplikten på annat sätt.

Gymnasieskolan

För att ansökan ska hinna behandlas ska ansökan ha kommit in senast 14 dagar innan önskad ledighet.

Gör ledighetsansökan i Skola24 på webben via www.umea.se/skolportal.
Det går inte att göra ledighetsansökan i appen.

Ledighetsansökan för del av dag

Systemet stöder ännu inte ledighetsansökan för del av dag. För gymnasieelev som ska vara ledig del av dag, gör en heldagsansökan och skriv tydligt mellan vilka tider ledigheten gäller i rutan [Orsak till ledighet].

Vid sjukdom, gör frånvaroanmälan via Skola24.

Ledighetsansökan, manual Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

Sidan uppdaterades